Maapirnist

maapirni-taim1Suve teisel poolel märkame koduaedades rikkalikult kollaseid õisi kandvat ja üle kahe meetri kõrget kaunist taime. Tegemist on maapirni ehk topinamburiga, mida teatakse veel mugulpäevalille, juudikartuli ja mugulartišokina. Taime ladinakeelne nimi on Helianthus tuberosus.

See korvõieliste sugukonda päevalille perekonda kuuluv taim on pärit Põhja-Ameerikast, kus teda kasutasid toiduks indiaanlased. See taim aitas oma vastupidavuse tõttu inimestel üle elada mitmed ikaldusaastad. Euroopasse, täpsemalt Prantsusmaale, jõudis see taim alles XVII sajandil. Alguses levis maapirn vaid ülikute ja kirikutegelaste aedades, hiljem hakkas ka lihtrahvas seda kasvatama. Eestisse jõudis topinambur arvatavasti XVIII sajandil ja esmalt ikka mõisnike aedadesse.

Maapirnikasvatust on läbi aegade tabanud tõusud ja mõõnad – tegemist on väga kauatuntud kultuuriga, mida viljeleti Euroopas laialdaselt, kuniks õpiti lähemat tundma ja kasvatama kartulit, mis maapirni järkjärgult tähtsusetuks muutis. Siiski on teda aeg-ajalt jälle taasavastatud ja propageeritud.

Tänapäeval on maapirn mitmel pool maailmas hinnatud kultuur, mis leiab kasutust nii ilu-, toidu- kui ka söödataimena. Eriti populaarne on ta Saksamaal ja Venemaal, meil Eestis on see väärtuslik köögivili teenimatult vähe tähelepanu pälvinud.

Maapirniga tasuks aga kindlasti lähemalt tutvust teha ja õppida seda kasutama mitte ainult meeldivate maitseomaduste poolest. Maapirn on näiteks suurepärane tugi kaalulangetamisel, sest vähendab magusaisu, elavdab ainevahetust ja normaliseerib söögiisu. Vaatamata süsivesikute rohkusele annab 100g maapirni vaid 70-80 kilokalorit.

Maapirni mugulad ei sisalda tärklist, selle asemel sisaldab organismile kasulikku inuliini, mis teeb selle köögivilja väärtuslikuks dieettoiduks ka suhkruhaigetele.

Maapirni värskest taimest valmistatakse ka taimeekstrakti, mida muuhulgas kasutatakse paastu ajal, kuna see on toeks organismi puhastamisele.

Maapirnist saab üllatavalt palju maitsvaid roogasid. Mugulaid süüakse toorelt, kuivatatult, aurutatult, praetult või küpsetatult. Keeta neid eriti ei soovitata, kuna keetmisel maitseomadused muutuvad ja palju kasulikke aineid läheb kaduma. Paljud perenaised peavad topinamburist lugu tema spetsiifilise pähklise maitse tõttu. Maapirnitoitude retsepte leiad SIIT.