Meie lugu

100_3918Valgamaa kauni looduse keskel asuv Sepa talu kuulus Uku vanavanematele, kes ostsid selle 50-ndatel aastatel. Talu oli ehitanud küla sepp ja sealt sai ka talu oma nime. Uku vanaisa oli aga hingelt põllumees ning koos vanaemaga kasvatati loomi ja hariti põldu.

Ehitustel töötanud Uku jõudis kaarega maale tagasi umbes 5 aastat tagasi. Sepa talu maadel heina niites tuli pähe mõte, et võiks neid maid kuidagi paremini kasutada. Konkreetse suuna said need mõtted siis, kui Tartu kunstikoolis töötanud Andeia tuli koju paari maapirnimugulaga. Üks kunstiõpetaja tõi töökaaslastele proovida üht väga väärtuslikku kuid Eestimaal unustusse vajunud köögivilja – maapirni ehk topinamburit.

Uku ja Andeia panid mugulad maha ja kaheksast taimest sai sügiseks mitu korvitäit uusi mugulaid. Söödi ise, jagati tuttavatele ja hakati ka ise rohkem uurima, kui kasulik see köögivili siis ikkagi on. Saadi teada, et maapirn sisaldab rohkelt vitamiine ja mineraale, soodustab soolestikus kasulike bakterite kasvu, aitab kaalu alandada, on organismi puhastava toimega ning suure inuliinisisalduse tõttu sobib hästi ka diabeetikute toidulauale. Saadi teada sedagi, et Kubanimaal, kus maapirn kuulub igapäevaselt söödavate köögiviljade hulka, on diabeet harvaesinev. Ja pärast Tsernobõli katastroofi olnud maapirn ainus köögivili, mida sealkandis süüa võis, sest see ei olnud radioaktiivselt saastunud. Just Venemaal ja Saksamaal on maapirn populaarne ja seal on olnud see taim juba pikemat aega teadlaste huviorbiidis.

Mida rohkem teemat uuriti, seda enam huvi kasvas. Põllud laienesid ja oli vaja hakata selle väärt köögiviljaga midagi ette võtma. Nii soetati ettevõtlusalustamise toetuse abil põlluharimisseadmeid ja inventari. Tänu headele koostööpartneritele, on praeguseks ilmunud maapirni tutvustav raamat „Maapirnitoidud“. Tootmisse tulid külmkuivatatud maapirnikrõbuskid, mis on ka praeguseks vaieldamatud lemmikud. Maapirnijahu on aga mugav segada putrudesse, küpsetistesse ja smuutidesse. Kaunitest maapirniõitest saab teha põletikuvastast ja puhastava toimega tervislikku teed.

Nüüd on Sepa talust saanud maapirnitalu, kus seda väärt köögivilja kasvatakse mahedal moel ligikaudu 1000 ruutmeetril ja kus sellest valmivad tervislikud tooted, mis võiksid rikastada meie kõigi igapäevamenüüd.

100_4829  100_4819